جملات تاکیدی خوب هستند یا بد ؟


من خوشحال هستم. من موفق هستم. من قوی هستم. این عبارات نمونه هایی از تأییدهای مثبت هستند: جملاتی که افراد با هدف بهبود خلق و خو و افزایش عزت نفس با خود تکرار می کنند. اما مراقب باشید، در حالی که جملات تاکیدی مثبت می تواند ابزار قدرتمندی باشد که به درستی مورد استفاده قرار گیرد، اگر بدون درک آنها استفاده شود، ممکن است به همان اندازه که مفید باشد، ضرر هم داشته باشد.

به طور کلی، مطالعات روی جملات تاکیدی مثبت نتایج متفاوتی را نشان داده است. در حالی که برخی از مطالعات نشان می‌دهند که جملات تاکیدی مثبت می‌تواند خلق و خو و عزت نفس را بهبود بخشد، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که هیچ تاثیری ندارند یا حتی ممکن است باعث کاهش خلق و خو و عزت نفس شوند، به‌ویژه برای افرادی که عزت نفس پایینی دارند. این نوع تأثیرات منفی در افرادی که از ظاهر خود انتقاد می کنند نیز دیده شده است. به عنوان مثال، تکرار جملات تاکیدی مانند “من بدنم را دوست دارم” منجر به رضایت کمتر بدن می شود.

یک توضیح احتمالی برای این یافته ها این است که افرادی که با عزت نفس دست و پنجه نرم می کنند ممکن است باور جملات مثبتی که برای خود تکرار می کنند دشوار باشد. بیان این نوع گزاره‌ها حتی می‌تواند بر فاصله بین دیدگاه ایده‌آل و فعلی آن‌ها از خود تأکید کند – مفهومی که به عنوان نظریه خود ناسازگاری شناخته می‌شود.

یکی دیگر از نگرانی‌های استفاده از جملات تاکیدی این است که می‌تواند افراد را به سمت اتخاذ نگرش “همه چیز در ذهن شما” سوق دهد و افراد را به خاطر احساس ناراحتی یا داشتن افسردگی قابل تشخیص سرزنش کند. مطالعات نشان داده‌اند که – به‌ویژه زمانی که به مردم درباره فواید جملات تاکیدی بدون اخطار گفته می‌شود – احتمال دارد که افراد را به دلیل داشتن سلامت روان بدتر سرزنش کنند.

چگونه از جملات تاکیدی بیشترین بهره را ببریم

بنابراین چگونه و چه زمانی می توان از جملات تاکیدی به طور ایمن و موثر استفاده کرد؟

در حالی که جملات تاکیدی مثبت دارای نتایج متفاوتی هستند، اظهارات تاکیدی ارزش ها عموماً اثرات مفیدی یافته اند. اینها معمولاً شامل دو مرحله هستند:

1-ارزش هایی را که دارای اهمیت شخصی هستند شناسایی کنید:مثال‌ها می‌تواند شامل «دوست خوب بودن»، «حمایت از عدالت اجتماعی» یا «مراقبت از سلامت جسمانی‌ام» باشد. اینها برای هر شخصی متفاوت است.

2-در مورد اینکه چرا یکی از ارزش های شما برای شما معنادار است بنویسید:زمانی را به یادداشت برداری اختصاص دهید و ارزش خود را کشف کنیدو این که چگونه می توانید آن را بیان کنید!

تأیید ارزش ها ممکن است به ویژه در زمینه های استرس زا مفید باشد، مانند بهبود پیشرفت تحصیلی دانش آموزانی که تحت استرس تهدید هویت اجتماعی کار می کنند. نشان داده شده است که این نوع جملات تاکیدی هم اثرات روانشناختی و هم اثرات فیزیولوژیکی استرس را بهبود می بخشد – نشان داده شده است که تمرینات تاکیدی مبتنی بر ارزش باعث کاهش سطح کورتیزول، یکی از هورمون های استرس اولیه می شوند.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که تأییدها توسط فرهنگ شکل می گیرند و بسته به تفاوت در هنجارهای فرهنگی علاوه بر عوامل زمینه ای متفاوت هستند. بنابراین، تصدیقاتی که ممکن است برای یک فرد یا در یک فرهنگ یا موقعیت خاص تأثیر کمتری داشته باشند، ممکن است برای دیگران تأثیرگذارتر باشند و بالعکس.

سایر خود اظهاری های موثر

در یک مفهوم مرتبط با تأییدها، تحقیقات نشان داده است که اتخاذ جملاتی که ذهنیت رشد را تقویت می کند می تواند به بهبود سلامت روان کمک کند. این ایده توسط روانشناس کارول دوک ابداع شده است و تقریباً همیشه جایی برای رشد و تغییر وجود دارد.

مطالعات نشان داده‌اند که وقتی افراد تعمیم ویژگی‌هایی مانند «من باهوش هستم» را انجام می‌دهند (که بسیار شبیه به جملات تاکیدی مثبت به نظر می‌رسد)، در مواجهه با شکست‌ها بیشتر مبارزه می‌کنند. از طرف دیگر، وقتی افراد بیشتر از یک ذهنیت رشد مانند «من می‌توانم چیزهای جدیدی یاد بگیرم» و «من می‌توانم تغییر کنم» اتخاذ می‌کنند، تمایل دارند از چالش‌ها راحت‌تر عقب نشینی کنند و در مواجهه با رویدادهای استرس‌زای زندگی، نگرانی‌های سلامت روانی کمتری دارند.

در مجموع، تأییدها، مانند بقیه ابزارها و رویکردهای سلامت روان، برای همه یکسان نیستند. در حالی که ممکن است برای برخی افراد مفید باشند، برای برخی دیگر ممکن است مفید یا حتی مضر باشند.

اگر از جملات تاکیدی به عنوان بخشی از جعبه ابزار سلامت روان خود استفاده می کنید، به انواع جملات تاکیدی که استفاده می کنید و تاثیر آن بر شما خوب نبوده توجه داشته باشید،راه‌های مختلفی برای بهبود عزت نفس وجود دارد، و در صورت شک، جستجوی کمک حرفه‌ای ممکن است بهترین گزینه باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *