2 راه مقابله با فرسودگی تحصیلی


بسیاری از جوانان با سردرگمی در مورد اینکه چرا علیرغم داشتن مهارت‌های لازم، عملکرد تحصیلی ندارند، به درمانگر مراجعه می‌کنند. آنها ممکن است چیزهایی مانند موارد زیر را بیان کنند:

+ من تا قبل از دانشگاه در همه آزمون‌هایم نمره خوبی می‌گرفتم، اما اکنون مثل این است که نمی‌توانم حتی یک صفحه را بدون حواس‌پرتی بخوانم

+ یادگیری چیزهای جدید همیشه مرا به خود جذب می کرد. چرا اخیراً احساس سنگینی می کنم؟

+ من می خواهم درس بخوانم و عملکرد خوبی داشته باشم، اما احساس می کنم مغزم ترمز کرده است. کی دوباره به حالت عادی خودم برمی گردم ؟

اگر عملکرد تحصیلی و علاقه شما رو به زوال بوده است، ممکن است دچار فرسودگی تحصیلی شده باشید. در اینجا ذکر این نکته مهم است که فرسودگی تحصیلی فقط با یک کارنامه ضعیف مشخص نمی شود بلکه  ضررهای بزرگتربه انگیزه و توانایی شما برای تمرکز و تفکر خلاق می زند.

در اینجا دو راه برای محافظت از خود در برابر فرسودگی تحصیلی وجود دارد، به خصوص اگر هنوز مقدار زیادی از تحصیلتون باقی مانده است.

چرا را به خود یادآوری کنید

ساختار و استرس برنامه و محیط دانشگاهی شما ممکن است شما را وادار کند که در مورد مطالعات خود مکانیکی شوید. به عنوان مثال، در بسیاری از فرهنگ ها، نمرات ضعیف تحصیلی باعث شرم و سرزنش می شود. استانداردهای اجتماعی نیز ممکن است جوانان را وادار کند که مسیرهای تحصیلی را برخلاف میل خود انتخاب کنند.

در میان هرج و مرج کلاس‌ها، آزمون‌ها و تکالیف، طبیعی است که فراموش کنیم چرا در وهله اول مسیری را که در آن هستید انتخاب کرده‌اید. تحقیقات منتشر شده در مجله بین رشته ای تحقیقات معاصر در تجارت تأیید می کند که علاقه ذاتی به موضوع شما می تواند از فرسودگی تحصیلی جلوگیری کند.

در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید از خود بپرسید تا حس کنجکاوی را که زمانی نسبت به مطالعات خود احساس می کردید، دوباره زنده کنید:

چه چیزی در مطالعه من باعث خوشحالی من می شود یا اشتیاق من را برمی انگیزد؟

آرزو دارم تا پایان برنامه ام به چه چیزی مسلط باشم؟

چگونه دوره من به من کمک می کند تا به فرد حرفه ای که می خواهم تبدیل شوم نزدیکتر شوم؟

پرسیدن سوالات مستقیم و مرتبط از خود در مورد مطالعات خود ممکن است ابتدایی به نظر برسد، اما می تواند بینش های مهمی در مورد اینکه چه چیزی شما را برمی انگیزد، چه چیزی نیاز به تغییر دارد و در چه نقطه ای باید مکث کنید و دوباره تنظیم کنید.

به خود اجازه اشتباه بدهید

هدف گرفتن نمره عالی در هر کلاس در هر ترم ممکن است کوتاه ترین مسیر برای فرسودگی تحصیلی باشد. ربودن فرصت آزمایش و درس گرفتن از شکست‌هایتان اغلب بیش از نگرفتن معدل کامل هزینه دارد

با این حال، این به این معنی نیست که شما باید جاه طلب نباشید یا بی‌تمركز باشید – به سادگی به این معناست كه دانشگاهیان كمال‌گرا معمولاً موضوع را از دست می‌دهند.

بر اساس مطالعه ای که در شخصیت و تفاوت های فردی منتشر شده است، کمال گرایی ناسازگار با فرسودگی تحصیلی همبستگی قوی دارد. برای اجتناب از فرسودگی عاطفی و حساسیت مفرط نسبت به انتقاد ناشی از کمال گرایی تحصیلی، باید به خود اجازه داد که اشتباه کند و از آنها درس بگیرد

ممکن است سخت باشد که به خود اجازه دهید هر چند وقت یکبار زمین بخورید، به خصوص اگر تمایلات کمال گرایی دارید.

به همین دلیل است که مطالعه دیگری که در (  Personality and Individual Differences) منتشر شده است،ذهن آگاهی را به عنوان سپری موثر در برابر فرسودگی تحصیلی تجویز می کند.

با استناد به تحقیقات قبلی، این مطالعه ذهن آگاهی را بر اساس پنج جنبه زیر مفهوم سازی می کند که می تواند به کاهش استرس تحصیلی کمک کند:

عدم واکنش به تجربیات درونی: اگر نمره بد باعث می شود که  تمام شب ها روابط خود را نادیده بگیرید ، ذهن آگاهی می تواند به شما کمک کند تا آن را مهار کنید. واکنش های شدید زمانی اتفاق می افتد که به تجربه درونی خود اجازه می دهید رفتار شما را دیکته کند، در حالی که ذهن آگاهی دریچه ای ازصلح برای تصمیم گیری سالم واگاهانه برای شما فراهم می کند.

توصیف کنید : وقتی تمایلات ناسالم به سراغتون میاد احساسات خوبی که دارید از بین میرود باید آنها را شناسایی کنید و برچسب بزنید به آنها تا متوجه شید که این احساسات ناشی از کمال گرایی شماست.

قضاوت نکردن از تجربیات: گاهی اوقات، دانستن اینکه با استرس تحصیلی به شیوه‌های ناسازگارانه برخورد می‌کنید، می‌تواند منجر به شرمساری بیشتر شود و یک چرخه معیوب ایجاد کند. پذیرش تجربه و واکنش‌های خود با حالت ذهنی خنثی می‌تواند به شما کمک کند تا با عقلانیت پیش بروید.

مشاهده  کنید : توجه به واکنش ذهن و بدن شما به استرس شدید تحصیلی می تواند به شما در پیش بینی کارهای بعدی کمک کند. این مرحله نیاز به شفقت و شکیبایی برای خود دارد، اما در نهایت منجر به خودآگاهی بیشتر خواهد شد.

با آگاهی عمل کنید: هنگامی که محرک ها و الگوهای رفتاری خود را درک کردید، برای ایجاد تغییرات کوچک در زندگی خود مجهز می شوید. این را می توان از طریق برنامه های مطالعه بهتر و سبک تر، پیوستن به یک گروه مطالعه به جای منزوی کردن خود، یا تماس با یک پزشک سلامت روان برای حمایت انجام داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *