آیا یک فونت می‌تواند مطالعه شما را تقویت کند؟

عبارت متداول «هوشمندانه‌تر کار کن، نه سخت‌تر»، احساس به حداکثر رساندن بازده تلاش‌های انجام شده برای مطالعه را نشان می‌دهد. به عنوان دانش آموز، ما همیشه پذیرای وسایل جدید و کارآمدتر برای مطالعه هستیم تا بتوانیم با تلاش کمتری بیشتر بیاموزیم. علاقه زیادی به تقاطع علوم شناختی و آموزش وجود دارد، که هدف آن استفاده از آنچه محققان در مورد ذهن می‌آموزند برای ایجاد راهبردهای یادگیری مؤثرتر است.


بسیاری از همسالان، و حتی برخی از معلمان، بر این باورند که خواندن، بازخوانی و بازخوانی بهترین روش برای انتقال اطلاعات مهم به ذهن است – منطقی است که به سادگی یادداشت‌های خود را برای آمادگی برای امتحان مرور کنید.
با این حال، در دو دهه اخیر، حجم زیادی از ادبیات دریافته است که بازبینی منفعلانه متون و یادداشت‌های مشابه در واقع بهترین راه برای یادگیری نیست.
در عوض، فلش کارت‌ها نمونه‌ای از روش‌های مطالعه هستند که با تمرین مهارت بازیابی، یادگیری را افزایش می‌دهند.
تحقیقات در مورد یادگیری و یادآوری نشان داده است که بازیابی آیتم‌های تکراری نتایج بهتری نسبت به خواندن سنتی و غیرفعال دارد.

دشواری مطلوب و ناهمواری ادراکی


مشخص شده است که روش‌های مطالعه که دشوارتر هستند و تلاش‌های شناختی بیشتری را به کار می‌گیرند، ماندگاری را افزایش می‌دهند که معمولاً به آن «مشکل مطلوب» می‌گویند
تصور می‌شود زمانی که یادگیری اطلاعات سخت‌تر می‌شود، اطلاعات آهسته‌تر و عمیق‌تر پردازش می‌شوند و در نتیجه بهتر قابل درک می‌شود
یکی از این نمونه‌ها «اثر نسل» است که در آن یادآوری بهبود می‌یابد اگر دانش آموز مجبور باشد خودش مطالب را تولید کند، نه اینکه صرفاً آن را بخواند.
علاوه بر این، امتحان کردن خود پس از مطالعه، نتایج بهتری نسبت به خواندن مجدد همان مطالب، که به‌عنوان “اثر تست” شناخته می‌شود، به همراه خواهد داشت.
این پدیده‌ها که از شواهد تجربی به‌دست می‌آیند، این تصور را به چالش می‌کشند که اطلاعاتی که به راحتی قابل‌دسترسی هستند بهتر به خاطر سپرده می‌شوند و در عوض نشان می‌دهند که کمی تلاش بیشتر در واقع سودمند است.

دشواری مطلوب راه را برای کشف روش‌های مطالعه غیر سنتی باز می‌کند و دانش آموز را به راه‌های جدیدی را برای ارائه مطالب دعوت می‌کند.
روش ارائه را می‌توان دست‌کاری کرد تا تلاش لازم برای تجزیه اطلاعات مهم را افزایش دهد، به این امید که در پردازش شناختی عمیق‌تری ایجاد شود.
به سهولت نسبی خواندن اطلاعات “تسلط ادراکی” می گویند.

مطالبی که خواندن آنها دشوارتر است، «غیر روان» است و نیاز به توجه متمرکز برای تجزیه دارد.
بنابراین، بسیاری امیدوارند که مطالب ادراکی ناهمخوان، حفظ بیشتر مطالب خوانده شده را بدون افزایش دشواری خود محتوا تسهیل کند.


فونت Sans Forgetica


Sans Forgetica با الهام از این مکتب فکری ایجاد شد تا عمداً حواس خوانندگان خود را مختل کند، به این امید که مزایایی را که مطالب ادراکی ناسازگار ممکن است ارائه دهد، ایجاد کند.
شکاف های فونت برای کاهش سرعت خوانندگان طراحی شده است، زیرا هر حرف برای پر کردن آنها نیاز به استفاده از تخیل دارد. این همچنین ممکن است مزایای اثر تولید را تقویت کند
فونت ناقص به نظر می رسد، بنابراین خوانندگان باید با متن درگیر شوند تا از نمادها معنا بگیرند، که استقلال خواندن معمول را مختل می کند.
توجه مورد نیاز برای خواندن Sans Forgetica به گونه ای انتخاب شده است که پردازش عمیق تر و آهسته تر شبیه به سایر مطالب بسیار دشوار را ایجاد کند.
اگر چنین دست‌کاری کوچکی مانند تغییر فونت می‌تواند منجر به مزایای شدید افزایش ماندگاری شود، تأثیر چشمگیری بر نحوه ارائه مطالب توسط مؤسسات آموزشی به دانش آموزان خواهد داشت.
با این حال، مطالعات تحقیقاتی در پی انتشار آن نشان داده است که Sans Forgetica مزایای آموزشی کمی از خود نشان می دهد و در برخی موارد حتی به ماندگاری آسیب می رساند.


یافته های پژوهش


مطالعات نشان می‌دهد که فونت “مشکل درک شده” را افزایش می‌دهد – شرکت‌کنندگان احساس می‌کنند که تجزیه و درک آنچه می‌خوانند دشوارتر است.
به نظر می‌رسد که ناپیوستگی در حروف چاپی باعث کندی خوانندگان می‌شود، اما تضمین نمی‌شود که این امر باعث درک عمیق‌تر مطالب شود.
در این موارد، تصور می‌شد که اگر شرکت‌کنندگان متن را دشوارتر برای خواندن تشخیص دهند، ممکن است عمداً تلاش‌های شناختی بیشتری در حین خواندن به کار گیرند.با این حال، این مشکل ممکن است برای خوانندگان ناامیدکننده باشد، زیرا آنها گزارش می‌دهند که هنگام خواندن مطالب در Sans Forgetica کمتر درک می‌کنند.


آینده پژوهی


با وجود شواهد علیه Sans Forgetica، هنوز امیدی برای استفاده موثر وجود دارد.
وقتی خوانندگان قصد یادگیری مطالب را دارند، Sans Forgetica پردازش اضافی لازم را برای ایجاد افزایش در یادآوری به‌کار نمی‌گیرد.
با این حال، زمانی که خوانندگان قصد به خاطر سپردن مطالب را ندارند، دشواری ناشی از فونت ممکن است برای ایجاد تلاش شناختی بیشتر از آنچه در غیر این صورت استفاده می‌شود کافی باشد.
در این یادگیری “غیر عمدی” است که Sans Forgetica ممکن است مفید باشد.


نتیجه گیری


تحقیقات شواهد قانع‌کننده‌ای مبنی بر اینکه Sans Forgetica به هدف خود در تسهیل پردازش عمیق‌تر و افزایش حفظ حافظه برای موارد آموخته‌شده دست می‌یابد، پیدا نکرده است. به نظر می رسد که این فونت دشواری درک شده توسط خواننده را افزایش می دهد و همچنین روان بودن را کاهش می دهد، اما این با پردازش شناختی عمیق تر و مزایای بعدی در بازیابی ارتباطی ندارد. تنها زمانی که دانش‌آموزان قصد حفظ مطالب را نداشته باشند، می‌توانیم پتانسیل Sans Forgetica را برای به کارگیری تلاش و حفظ منافع بیشتر مشاهده کنیم. برای اینکه استفاده از Sans Forgetica برای اهداف آموزشی توجیه شود، به ویژه در حوزه یادگیری غیرعمدی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *